Černý tesák

Website logo

Bio

Černý tesák je hudební projekt Miloše Dolinského, původem z malého města Vidnava, ležícího poblíž polských hranic na sever od Jeseníku.

V jeho temné instrumentální hudbě, postavené na looperech a sekvencérech, se ozývá špinavý mix ambientních smyček, elektronických beatů a jesenického bigbítu. Inspiraci si bere od tvůrců jako jsou Boards of Canada, Burial nebo Nine Inch Nails. Svým DIY přístupem pak čerpá od australských King Gizzard and the Lizard Wizard.

15. září digitálně vyšlo debutové album Zůstaň, které na 10 skladbách nepřímo představuje pocit neustálých změn a časových proudů. Elektronické beaty a špinavé kytary doplnily bicí, perkuse a klávesy Zdeňka Jurčíka (Kafka band, Letní kapela). Desku po dvouměsíčním sledování tutoriálů zmixoval Černý tesák sám. O master se postaral Tomáš Karásek ze studia Gargle and Expel.

Tři singly z desky jsou doplněny animovanými videoklipy – Králíček, Jsem happy a Zůstaň, přičemž ten ke skladbě Zůstaň byl oceněn jako Best Animated Music Video na festivalu Budapest Movie Awards. Singly Zůstaň a Stromy vydržely rotovat v hitparádě Velká sedma na Radiu 1 všech 7 týdnů.

Černý tesák se mimo jiné představil také na festivalech jako Okolojeles, Žižkovská noc, Jesnění, Nebál, nebo jako support Letní kapely a Kafka bandu.

Cerny tesak performing live
@Martin Meixner

Napsali o mně:

“Je jasné, že taková hudba není na žádný „easy listening“, ale vyžaduje opravdu soustředěného posluchače. Ovšem když si uděláte čas, tak vás Černý tesák odmění krásným hudebním zážitkem.”
Headliner, 50 nadějí české hudby

“V něčem Zůstaň připomene tvorbu loni zesnulého majstra Manuela Göttschinga, jeho nálada je však celkově mnohem uměřenější a například skladba Srdce může svou atmosférou připomenout dokonce i sólové desky Oty Petřiny z 80. let. Miloš Dolinský servíruje posluchači přesnou hru s decentním ruchovým kořením”
Hisvoice.cz

“Miloš Dolinský navalil neskutečnej instrumentální tlak připomínající to nejlepší z Holy Fuck či Fuck Buttons. Báječnej Jeseník tohleto.”
– Radio 1

„Boards of Canada feat Priessnitz“
– Podcast Stárnoucí mileniálové

„Kytarový one-man projekt odráží v mnohém jeho samého: hravá a sympatická tvorba, která vzniká doma na koleni. Zároveň se ale tenhle mladý hudebník nebojí vycenit zuby.“
Alterecho

Photo of the band
©Lenka Trčková
Přejít nahoru