Černý tesák

Website logo

Hudba

Pod Smrkem

Singl 2024

Tenhle song měl jít původně ven už kolem Vánoc, ale byl jsem příliš zaneprázdněn hraním Dishonored 🙂 Je to můj pokus o trochu melancholičtější vánoční/zimní ukolébavku.

Oproti skladbám z prvního alba Zůstaň tady nejsou žádné kytary. Jenom synťáky, kalimba, různé samply zvuků přírody a hlavně – rolničky. 

Song je věnován mé psí kamarádce Nyxe, která před nedávnem umřela. Je to bez ní smutná zima.

Název odkazuje na nejvyšší vrchol Rychlebských hor – Smrk. Je to místo, kam jsme se s Nyxou často chodívali ztrácet za dobrodružstvím. A je to taky místo jejího posledního odpočinku. A právě kousek pod Smrkem je malá tajná chatka, kde jsme často přespávali během našich výletů.

Videoklip opět dělala skvělá Dita Stuchlíková.

Zůstaň

Album 2023

Všechno se mění. Mrknu a jsem zas o rok starší. Nadechnu se a týden je pryč. Chci aby ten okamžik zůstal, ale on se pomalu rozplývá. Všechno běží dál, všechno se mění.

Instrumentální hudba, založená na looperech a sekvencérech, je inspirovaná postupy elektronických interpretů jako jsou Burial nebo Boards of Canada, s DIY lofi estetikou King Gizzard and the Lizard Wizard. Elektronické beaty a špinavé kytary doplnily bicí, perkuse a klávesy Zdeňka Jurčíka (Kafka band, Letní kapela).

Deska se nahrávala v průběhu roku 2022 – bicí ve studiu Golden Hive, všechno ostatní doma v garáži. O mix se po dvouměsíčním sledování tutoriálu postaral Černý tesák sám. Mastering byl v režii Tomáše Karáska ze studia Gargle and Expel.

Tři skladby doprovází i videoklip, přičemž ten ke skladbě Zůstaň si dělal sám Černý tesák. O zbylé dva (Králíček a Jsem happy) a o celý vizuál alba se postarala animátorka a ilustrátorka Dita Stuchlíková. Všechny tři opět navazují na téma prchlivosti a snovosti.

Zustan cover art

Králíček (Singl)

Neustále utíkáme, za něčím, před něčím. Králíci nahánění vlkem, který nám nedá klid. Snad jen když upadne. Ale my na něj i tak čekáme. Máme totiž pocit, že se bez něj nedokážem hýbat.

Videoklip vytvořila animátorka a ilustrátorka Dita Stuchlíková, která se postarala taky o celý vizuál alba.

Jsem happy (Singl)

Táhnoucí se elektronické plochy za doprovodu chrčení starého rádia, nesrozumitelný šepot, pomalé kytarové tóny, to celé násilně utnuté tak nějak bez ukončení. Jsem happy rozhodně není typickým silným singlem, který dostane na první poslech. Nabízí ale možnost zpomalit a nechat se ukolébat při plavbě vesmírem za štěstím.

Hudbu doprovází animovaný vizualizér od animátorky a ilustrátorky Dity Stuchlíkové.

Zůstaň (Singl)

Jednoduché potěšení. Doslovné snění svých snů. Samota způsobená strachem něco podniknout. 

Klip je animovanou prvotinou Černého tesáka. Vznikal už za covidové izolace, každé ráno před prací. Videoklip je tvořen kolážemi fotek reálných materiálů a kulis Brna a Vidnavy. Rozhýbán je celý ručně v počítači technikou stop-motion.

Jenom jako

EP 2018

Časová schránka let 2015-2018. Konec studia, první práce, první velký vztah, první velký rozchod. Všechno to zpětně působí jenom jako.

EP je kolekcí tří písniček nahrávaných v pohodlí pokojíku hodně lofi způsobem. Beaty naklikané v guitar pro, kytary nahrané přes sluchátkový zesilovač, basa jen kytara o oktávu dolů… celé jenom jako.

Na hraně (videoklip)

Kamera, střih, video: Martin Meixner

Prase v kleci uprostřed parku, městský ruch, proti-babišovské demonstrace a klid přírody. Náhodné záběry z jednoho náhodného dne poskládané náhodně za sebou.

Přejít nahoru